Marcin Wlazło

Paweł Borys

Prezes Zarządu, Polski Fundusz Rozwoju S.A.

 

Menadżer i ekonomista. Specjalizuje się w inwestycjach, nowych technologiach i ekonomii rozwoju oraz dużych i złożonych projektach. Jest pomysłodawcą lub współtworzył Polski Fundusz Rozwoju, program Pracowniczych Planów Kapitałowych, największą w Europie Środkowej platformę funduszy private equity i venture capital PFR Ventures, antykryzysową Tarczę Finansową PFR w związku z pandemią COVID-19, Chmurę Krajową w partnerstwie z PKO Bankiem Polskim, Google i Microsoft, płatności mobilne BLIK oraz Centralny Dom Technologii.

Prezes Zarządu Polskiego Funduszu Rozwoju, Przewodniczący Rady Nadzorczej Banku Gospodarstwa Krajowego, Przewodniczący Rady Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Poprzednio Dyrektor Zarządzający w PKO Banku Polskim, Prezes firmy inwestycyjnej AKJ Investments, szef inwestycji w Deutsche Asset Management i DWS, analityk rynku akcji i główny ekonomista Erste Bank w Polsce oraz członek kilkunastu rad nadzorczych spółek i instytucji finansowych w Polsce i zagranicą. Absolwent Szkoły Głównej Handlowej, gdzie pracował w Katedrze Rynków Kapitałowych. Były członek Komitetu Indeksów Giełdowych przy GPW w Warszawie.Realizował z sukcesem szereg znaczących transakcji finansowych i projektów w Polsce i zagranicą. Jako menadżer buduje duże zespoły oraz rozwija sprawną i skuteczną organizację. Pracę zawodową łączy z zaangażowaniem społecznym, w szczególności na rzecz wsparcia edukacji ekonomicznej oraz wyrównywania szans i rozwoju kompetencji przyszłości u dorosłych, młodzieży i dzieci.

Zrealizował jedne z największych transakcji finansowych w Polsce, w tym fuzji i przejęć (np. nabycie Pekao o wartości 10,6 mld zł [2,4 mld euro]), czy emisji obligacji (rekordowa w historii rynku emisja obligacji o wartości 18,5 mld zł [4,1 mld euro] przez PFR w związku z COVID-19) oraz zarządzał z sukcesem kilkoma bardzo skomplikowanymi projektami restrukturyzacyjnymi i integracyjnymi (np. bank Kredobank na Ukrainie, operator logistyczny Grupa Pekaes, producent taboru szynowego PESA, czy integracja PKO Banku Polskiego i Nordea Bank Polska).

Paweł Borys został uhonorowany szeregiem nagród, w tym jest laureatem Nagrody 30-lecia Forum Ekonomicznego za „bezprecedensowy sukces PFR w działaniach antykryzysowych podczas pandemii Covid-19 oraz udział w stworzeniu koncepcji Grupy PFR – nowoczesnego instrumentu aktywnej polityki gospodarczej rządu” oraz m.in. nagrodą „Wizjoner Finansów” od Banking&Insurance Forum, czy „Digital Shapers” fundacji Digital Poland. W 2020 roku Dziennik Gazeta Prawna w swoim rankingu wskazała Pawła Borysa jako osobę numer 1 w polskiej gospodarce wspólnie z premierem i prezesem banku centralnego.   
Żonaty, ojciec trojga dzieci.